ترانزیت

ترانزیت چیست؟
ترانزیت یعنی انتقال کالایی گمرک نشده  تحت نظارت گمرک از یک گمرک به گمرکی دیگر. ترانزیت، انتخابی مقرون به صرفه است برای کشورهایی که در تولید بعضی کالاها ناتوان یا کم توان هستند. 
-ترانزیت داخلی:
ترانزیت داخلى عبارت از آن است که کالاى گمرک نشده از گمرک‌ مجاز داخل کشور به گمرک‌ دیگرى در داخل کشور حمل و تحویل شود. گمرک ایران اجازه داده شده در شرایط ضرورى که کالاهاى موجود در گمرکات مرزى را به گمرکات داخلى به ترتیب ترانزیت ادارى حمل مى‌نمایند در هنگام ترخیص کالا هزینه‌هاى مربوط (حمل و نقل) را از صاحبان کالا وصول نماید. این قانون براى کلیه کالاهائى که از شهریورماه ۱۳۵۹ به طریق مزبور حمل شده است قابل اجراء است.
به ترانزیت داخلی پاساوان نیز می گویند، در گذشته ترانزیت داخلی با ضمانت نامه بانکی و یا مامور بدرقه انجام می شد ولی درحال حاضر این کار با بیمه نامه طرح ترانزیت انجام می گردد.
-ترانزیت خارجی:
ترانزیت خارجی جهت ارسال کالا از یک کشور به کشور دیگر با گذر از خاک ایران میباشد.ترانزیت خارجى عبارت از این است که کالاى خارجى به‌منظور عبور از مسیر ایران از یک گمرک مرزى کشور وارد و از گمرک مرزى دیگر خارج شود. کالائى که تحت عنوان ترانزیت از کشور عبور مى‌کند، تحت رویه واردات (ترانزیت خارجی) عبور و از پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى و عوارض معاف است لیکن مشمول پرداخت هزینه‌هاى گمرکى مى‌باشد و تابع مقررات این مبحث خواهد بود مگر اینکه در قراردادهاى ترانزیتى دولت با کشورهاى دیگر و یا قراردادهاى صورت کالاى ترانزیتى تابع همان مقرراتى خواهد بود که در قراردادهاى مربوط تعیین شده است.
-ترانزیت ریلی:
ترانزیت ریلی به حمل بار و کالاهایی با حجم بالا با قطار های باری از طریق خطوط ریلی گفته میشود، فقط برخی استان های کشور دارای خطوط ریلی هستند، که از این راه بین این استان ها حمل و نقل ریلی امکان پذیر است، از آنجایی که ایجاد خطوط ریلی بسیار هزینه بر می باشد، اما ترانزیت ریلی از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر از سایر روش ها  برای حمل بین استانی یا حمل در مسیر خشکی می باشد. مثل مسیرهای ایران به روسیه، آسیای میانه و سایر نقاط محصور در خشکی.
-ترانزیت هوایی:
یکی از موارد مهم اقتصادی هر کشوری که از طریق هوایی صورت می گیرد که به آن ترانزیت هوایی گفته میشود. یکی از مهم ترین کالاهایی که با حمل هوایی به جاهای مختلف دنیا صادر میشود محصولات کشاورزی است، به این دلیل که زمان استفاده مفید و حفظ کیفیت در بسیاری از محصولات کشاورزی بسیار پایین است و معمولا برخی محصولات چندین روز پس از تولید خراب می شوند، به همین خاطر در صادرات این گونه محصولات و موارد مشابهی (منظور همان تاریخ زود گذر آنها) بایستی در کمترین زمان ممکن حمل شوند که این امکان مخصوصا در بخش بین المللی فقط از طریق هوایی امکان پذیر است. ترانزیت هوایی یا حمل هوایی که اصطلاحا اطلاق شده است برای کالای گران قیمت، محمولاتی که باید به سرعت به گیرنده کالا تحویل شود و یا به مقصد برسد، بهترین روش حمل می باشد.